מרכז נבזלין ללימודי עמיות יהודית במרכז הבינתחומי הרצליה

המרכז אשר נחנך ב-2010 הוא היוזמה החדשה ביותר של קרן נדב. מטרת היוזמה להעביר את מושג העמיות היהודית אל הדיסיפלינה האקדמית. פרופ’ יואב גלבר, ראש המרכז והיסטוריון מוביל בתחום מדינת ישראל, יחד עם פרופ’ יאיר זקוביץ’ – מומחה בלימודי תנ”ך, ד”ר אורי לשמן – מלחין ומוזיקולוג, וד”ר עמנואלה רובינשטיין – מומחית לתרבות ישראלית בת זמננו, מעבירים לסטודנטים ישראלים וזרים סידרת קורסים שמטרתה חיזוק הידע וההבנה של ההיסטוריה היהודית והציונית, של שורשי התרבות היהודית הותיקה והמודרנית ושל התרומה היהודית לתרבות העולמית.

3

5

מטרת הקורסים העוסקים בעמיות יהודית היא טיפוח זהות משותפת בקרב הסטודנטים וכן חיזוק של תחושת שייכותם לעם היהודי ושל הכרתם במושג ה”אנחנו” העולמי, תוך שימור ערכיהם כיחידים. בעתיד יפותחו קורסים אלו לכדי תוכנית “עמיות יהודית” מלאה המקנה תואר משני לצד התואר הראשי של הסטודנט. מהלך זה יחייב הרחבת תוכנית הלימודית וכן תחכום רב יותר בפיתוח רציונאל עבור התוכנית ובחירת קורסים ומרצים.

בעתיד, יהפכו לימודי העמיות היהודית למרכיב בלימודי תואר כפול, וסטודנטים יוכלו לשלבם עם תכניות לימודים אחרות הקיימות במרכז הבינתחומי, כגון לימודי ממשל, משפט או עסקים. בכוונת המרכז הבינתחומי, להפוך בעתיד את לימודי העמיות היהודית ללימודי חובה של כל תלמידי השנה הראשונה,שינוי שמשמעותו הגדלה משמעותית של מספר הסטודנטים הלומדים ל – 6000 בשנה.

מרכז נבזלין לעמיות יהודית- בינתחומי הרצליה